fbpx

A folyamatosan fejlődő orvostudománynak köszönhetően, sokféle fogbeültetési rendszer közül választhatunk, a fogpótlás számos változata rendelkezésünkre áll. A széles körű választék lehetővé teszi, hogy a páciens igényeinek legmegfelelőbbet válasszuk ki. Ehhez fel kell mérni a szükségleteket, illetve az adottságokat is. Korábban csak a maradó fogakhoz tudták a pótlásokat rögzíteni, ma már akár maradó fogazat felhasználása nélkül is képesek vagyunk a fogpótlás rögzítésére. A fogpótlás két alapvető csoportra lehet osztani, a hagyományos módszerekre és az implantációra.

Hagyományos módszerek:

A hagyományos fogpótlásnak két fajtáját különböztethetjük meg, a kivehető és a fix fogpótlást.

protézisA kivehető fogpótlás sok kellemetlenséget tud okozni, mert a viselőnek fokozottan kell figyelnie arra, hogy mire harap rá, a ki- és behelyezés kellemetlenségeiről nem is beszélve. A kivehető fogpótlást a köznyelv protézisnek vagy műfogsornak nevez. A kivehető fogsornak két fajtáját különböztetjük meg: részleges, és teljes kivehető fogsort.

A részleges kivehető fogpótlást akkor alkalmazhatjuk, ha a foghiány nem teljes, vannak saját fogak, azonban ezek nem alkalmasak fix pótlásra. A részleges kivehető fogpótlás részei: alaplemez (anyaga lehet fém vagy műanyag), műíny (akrilát), műfogak (anyaguk műanyag), elhorganyzás (rögzítési mód).  A részleges kivehető pótlás rögzítése többféle módon történhet:

  • Kapcsokkal történő rögzítés: saját fogak köré drót vagy öntött kapcsok kerülnek. Hátránya, hogy nem túl stabil és nem mindig esztétikus.
  • Teleszkópos rögzítés: a saját fogakra kúpos teleszkópkorona kerül
  • Stéges rögzítés: két lecsiszolt fog közé egy stég kerül, amibe belepattintható a részleges kivehető fogpótlás
  • Csúsztatós kivehető fogpótlás: a híd két oldalán található sínen csúsztatható a helyére a fogsor.

A teljes kivehető fogpótlásról akkor beszélünk, ha a páciens teljesen fogatlan és a csontállomány nem teszi lehetővé az implantátum beültetését. Három fő része van: alaplemez, műíny, műfogak. Rögzítésük ragasztó készítményekkel vagy műgyökérrel történik.

Kivehető fogpótlások készítésének folyamata:

Elkészítése hosszabb folyamat, több lépésből áll. Első fázisa a konzultáció. Ekkor orvos és páciens megbeszélik a lehetőségeket, és megtörténik az állapotfelmérés. A következő lépés a panorámaröntgen elkészítése, illetve az implantátumokkal történő rögzítés esetén CT vagy 3D-s mérések elvégzése is indokolttá válik.

A kivehető pótlások esetén a legnehezebb feladat az új fogsor megszokása. Sokaknak azért nehéz ez a feladat, mert régóta élnek fogak nélkül és emiatt a megszokáshoz kitartónak kell lenniük. Nagyon fontos a fogpótlás tisztításának megtanulása, mely szintén légyeges teendő. A fogművet károsíthatják a baktériumok, a lepedék.

A fix fogpótlások két fő csoportja a híd és a korona.

  1. Híd

A fogászati híd a hiányt határoló szomszédos fogakat használja rögzítésre, ezzel pótolva a foghiányt. A híd „pillérei” tehát a szomszédos fogak, ezért ugyanúgy ahogy az építészetben is ügyelni kell arra, hogy ne terheljük túl a pilléreket. Ezért időnként szükségessé válhat egy extra pillér bevonása a rögzítésbe, hogy tehermentesítsük a tartófogakat. Akkor is fennáll az extra pillér bevonása, amikor a pillér fogak állapota indokolja a plusz erősítést.

Anyaguk szerint több féle hidat különböztethetünk meg:

  • Fém vázú (nemesfém vagy titán) porcelánnal leplezett hidat
  • Fémmentes vázú (cirkónium-dioxid, alumínium-oxid) porcelánleplezésű hidat
  • Kerámia hidat
  • Műanyag hidat – ezek a hidak átmeneti használatra készülnek

 

  1. Korona

A korona egy olyan fogpótlás, melyet implantátumra vagy eredeti fogra helyeznek fel. Alkalmazhatóságának legfontosabb feltétele a gyökér megléte, legyen szó eredeti vagy műgyökérről. A koronákat anyaguk fajtája szerint csoportosíthatjuk:

  • Fémkorona
  • Porcelánból készült korona
  • Cirkónium korona

Koronát a fog sérülése vagy a fogállomány pusztulása esetén szoktak használni, főleg esztétikai okokból. Az esztétikai szempontok mellett fontos azonban a rágó funkció helyreállítása is.

Hagyományos fogpótlás lépései:

  • Konzultáció Állapotfelmérés; pótlás kiválasztása; megbeszélés
  • Felvétel Röntgen; Panorámaröntgen, esetleg CT
  • Kezelés Fogak előkészítése (csiszolás), lenyomat készítés, színmintavétel
  • Próba Az elkészült korona vagy híd illeszkedését vizsgálni kell, esetleg igazítani, majd rögzíteni
  • Kontroll Probblémamentesség esetén félévente kontroll

Implantátumok

implantátumTöbb mint 40 éve ismeretes az az eljárás, amikor a nagy tisztaságú titánból készült műgyökeret a csonttal összeépítik. Az első sikeres beültetést Per Ingvar Branemark, svéd kutató végezte, akinek a nevéhez fűződik az egész implantációs rendszer.

A fogászati implantátum meghatározása:

Fogászati implantátumnak nevezzük az állcsontba fogpótlás viselés céljából beültetendő, bioanyagból készült „műgyökeret”.

Fogbeültetéssel több fog is pótolható, sőt csontpótlást is végeznek az állcsontok sorvadása esetén. A beültetés során a csontba furatot készítenek, melybe a titánból készült csavar kerül, mely összeépül a csonttal. A beavatkozás bármely életkorban elvégezhető, azonban néhány betegség, ami kontraindikálja:

  • Súlyos cukorbetegség
  • Daganatos betegség
  • Súlyos csontritkulás
  • Súlyos immunológiai kórképek

Az implantátumok anyaga titán-oxid, melynek különleges biológiai tulajdonságai vannak. Az egyik ilyen tulajdonság, hogy nem okoz allergiás reakciókat. Azonban fokozottan ügyelni kell a szájhigiéne fenntartására, mert a lerakódott lepedék, ugyanúgy, mint a természetes fogaknál fogínybetegségekhez, fertőzésekhez vezethet. A fogínybetegségek pedig okozhatják a műgyökér meglazulását, és elmozdulását is.

Az implantáció behelyezése előtti tudnivalók:

Az implantáció egy előre eltervezett műtét, tehát megfelelő előkészületek után, megbeszélt időpontban hajtható végre. Az előkészületek közé tartozik a kivizsgálás, melyre azért van szükség, hogy a beültetés sikeressége garantálható legyen. A műtéti kritériumoknak meg kell felelnie a páciensnek. Ha ezek közül valamelyik nem teljesül, a beavatkozás nem végezhető el. Az egyik ilyen követelmény a jó általános egészségi állapot, az elegendő csontkínálat és csontminőség az állcsontok tekintetében. A megfelelő szájhigiéne is alapvető feltétele a műtétnek, a beavatkozást követő fertőzések elkerülése miatt. A műtétet megelőző konzultáció elkerülhetetlen. Tisztázni kell a műtéttel kapcsolatos tudnivalókat és el kell készíteni a pontos költségkalkulációt, majd ki kell tűzni a műtét időpontját. Az implantáció helyi érzéstelenítésben történik, mely garantálja a fájdalommentes beavatkozást. A műtét után gyógyulási időszak következik, melynek során, az implantátum felszínén található apró résekbe belenőnek a csontsejtek. A sikeres beültetés ismérve, hogy nincs fájdalom, idegentest-érzés, nincs gyulladás, az implantátum nem mozog. Az implantátumok beültetésének sikeressége a szakirodalom szerint 90% feletti.

A fogpótlás gondozása

fogpótlásA beavatkozást követően a fogpótlás gondozásától függ a pótlás élettartama. A megfelelő szájhigiénével megelőzhető az implantáció körüli fogíny gyulladása. A gyulladás előrehaladott állapotban ráterjedhet a csontra is, mely az implantátum elvesztéséhez vezet. Az implantátum felületén könnyen megtapadnak a baktériumok, melyek a szövődményes esetek többségénél kimutathatók, kezelés nélkül gyulladásos kórképek kialakulását okozzák. Érdemes a tisztítás kiegészítéséhez fogköz tisztító kefét használni. A szájzuhany használata azonban tilos.

A fogpótlás fajtásának kiválasztását több tényező határozza meg. A legmeghatározóbb a páciens általános állapota, a fogazat állapota, megléte, illetve a csontozat minősége. Azon felül, hogy állapotunk dönthet a pótlás választásánál, az anyagi lehetőségeket is mérlegelni kell. A Mechward Dental versenyképes árakkal és kiváló szakemberekkel segíti a legmegfelelőbb fogpótlás kiválasztásában. Kérjen időpontot konzultációra és tartozzon Ön is elégedett pácienseink közé!

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .