A fogpótlás lehetőségei ma már nagyon szélesek, többféle technika is létezik, amivel a sérült fogakat ki lehet javítani. A fogpótlás akkor szükséges, ha fog már annyira rossz állapotba került, hogy a tömés nem oldja meg a problémát, hanem a fog egészét, vagy egy részét pótolni kell.
Ezeket a gondokat nem szabad alábecsülni. Egy fog hiánya már súlyos gondokhoz vezethet, így nem szabad hagyni, hogy akár egyetlen egy fog hiányozzon a sorból, hanem pótolni kell azt.
- Az esztétikus, ápolt kinézethez hozzátartozik az egészséges fogsor. Ennek hiányában a páciens kellemetlenül érezheti magát, gátlásai lehetnek azzal, hogy a többi emberrel érintkezzen, önbecsülése csökkenhet. Ez kihat a magánéletre, de még a munkahelyi dolgokra is.
- A fogak azért is fontosok, mert a fogsor tartó szerepet is betölt. Nélküle az arc beesetté válik.
- Az emésztés már a szájban megkezdődik. Az elől lévő metszőfogak egy durva darabolást végeznek, a hátul lévő őrlőfogak pedig pépesítik az ételt. A nyál is segít ebben a folyamatban, hiszen megpuhítja, elkezdi előemészteni az ételt. Az, hogy a táplálékot a szervezet már a szájüregben elkezdi feldolgozni, azért is hasznos, mert így nyeléskor nem sebzi meg a nyelőcsövet. (Érdekességképpen: a növényevő állatoknak őrlőfogaik vannak inkább. Ennek az az oka, hogy a növényi táplálékot nehezebb megemészteni, így a gyomornak több segítség kell.) A fogsor hiányában emésztési problémák léphetnek fel, hiszen a gyomor nem megfelelően előkészített ételt kap.
- A fogak részt vesznek a hangképzésben, nélkülük a beszéd elmosódik, érthetetlenebbé válik.
- A fogsor védi az ínyt a sérülésektől.
- A fogsor nélküli íny könnyen begyulladhat. Ennek a következményei súlyosak lehetnek, hiszen ez által akár az állkapocscsont csontállománynak a minősége is romolhat. Ezen kívül újabb fogvesztés történhet.
- Fogak nélkül a fogíny lesüllyed, és egyre rosszabb állapotba kerül.
- Veszélyes az is, ha a fogaknak csak egy része van meg, mivel ilyenkor a rágás egy bizonyos helyre koncentrálódik, az állkapocs egyes részei túl lesznek terhelve. Ez ízületi problémákhoz vezethet.
- A fogak egymást is támasztják. Így a hiányos fogsor elemei elmozdulhatnak, a fogsor girbe –gurba lesz. Ez nem túl esztétikus, és a rágás minőségét is rontja a helyzet.
A fogpótlás lehetőségei a következők:
- fogászati korona: ez egy burok, ami körbeveszi a fogat. Ahhoz, hogy rá lehessen helyezni a fogra, le kell csiszolni azt. A megmaradt csonkra helyezik rá a koronát. Ezzel a megoldással nemcsak funkcionális hibák javíthatók ki, hanem az esztétikai problémákat is megold.
Mikor javasolt ez a megoldás:
- Amikor a tömés már nem oldja meg a szuvasodás problémáját, a fog már olyan állapotban került, hogy pótolni kell egy részét.
- A gyökérkezelt fog rekonstrukciója során is gyakran alkalmazzák ezt a technikát.
- Ha fog letört, de még meg lehet menteni.
- A korona védelemként is szolgálhat, ha egy fog gyenge.
- Esztétikai problémákat is meg lehet oldani a technikával.
- Fogászati híd esetén a korona lehet egy tartópillér is.
A korona elkészítése során a fogorvos és a páciens többször is találkozik, mivel ez nem egy egyszerű folyamat. A sérült fogat le kell csiszolni, ezek után jöhet a lenyomatvétel. A fogtechnikus ezek alapján elkészíti a korona vázát, ami felhelyezésre kerül. Amennyiben ez megfelelő, akkor jöhet a korona elkészítése, és felpróbálása.
Egy jól elkészített korona akár évtizedekig is kitarthat. De vannak olyan szokások, amik ezt az időtartamot lerövidítik, ilyen a pisztácia törés vagy a fogcsikorgatás.) Olyan betegségek, mint a fogínysorvadás is lecsökkenteni ezt az időszakot.
Manapság már annyira fejlettek a fogpótlás lehetőségei, hogy létezik csiszolás nélküli korona is. Ilyenkor finom kazettákat fúrnak a fogba, hogy a korona stabil legyen.
A korona a következő anyagokból készülhet:
- fémkerámia: A megoldás lényege, hogy a fogra egy fém váz kerül, amit befed egy esztétikus kerámia burok. Sajnos ilyenkor megeshet az, hogy a fogpótlás alsó részén megjelenik a fém van. Ennek főleg visszahúzódó íny esetén van reális esélye. (Viszont vállas korona készítésével orvosolható a probléma.) A megoldás előnye, hogyha alul nem látszik a fém, akkor teljesen természetes hatású megoldás, a fogról nem fog látszani, hogy nem igazi. Ez mellett még a fém burok miatt a korona kemény és tartós lesz, de valamivel jobban koptatja a szemben álló fogakat, mint a teljesen fém megoldás.
- kerámia: A megoldás előnye, hogy a korona esztétikus és természetes hatású lesz. Hátránya, hogy ez a technika nem olyan kemény, mint a fém megoldások. Fémallergiában szenvedő páciensek esetében ez az egyetlen lehetséges megoldás.
- fém koronák: Általában arany ötvözetből készül. Ezek a koronák kemények, és tartósak, de egyértelműen látszódik rajtuk, hogy a fogak nem igazik. (Bár egyes kulturális közegben az aranyfogak kifejezetten pozitív benyomást keltenek.) Előnye még a technikának, hogy ebben az esetben kell a legkevesebbet lecsiszolni a fogból.
- cirkonium – oxid: Jelenleg esztétikai értelemben, és akkor is, ha funkciót nézzük, ez a legjobb megoldás. Kialakítása azonban hosszabb időben telik, mint a többi megoldás. Ennek oka, hogy a fogat egy CAD/CMA berendezés faragja ki a számítógépes rögzítés alapján. Ezért a technika tökéletesen illeszkedni fog környezetéhez. A cirkon korona vállas kialakítású, tehát benyúlik az íny alá.
- műanyag korona: Ez a technika nem túl tartós, könnyen eltörik. Azonban csak átmeneti megoldásként szokták alkalmazni, amíg a végleges fogpótlás nem készül el.
- fogászati híd
Ez a megoldás akkor szükséges, ha egyszerre több fogat kell pótolni. A technika csak akkor alkalmazható, ha a hiányzó fogak egymás mellett helyezkedtek el. A híd egy lemez, ami a műfogakat tartja. Ezt két oldalt rögzíteni kell, amit általában két koronával vagy pedig implantátumokkal szokták megoldani. Abban az esetben, ha a koronával fedett fogak rossz állapotúak, vagy pedig a híd hosszú, szükség van segédpillérekre is, nem elég, ha a híd csak kétoldalt van megtámasztva. A fogpótlás rögzítése fogászati cementtel történik. Ez egy stabil megoldás, csakis fogorvos tudja eltávolítani, ő is csak úgy, hogy közben a technika roncsolódik, tehát nem lehet újra visszahelyezni.
Hidakat többféle anyagból készítenek:
- fém: ez a megoldás tartós, és erős, de nem alkalmazható fémallergiás páciens esetében. Általában titánból vagy nemesfém ötvözetből készítik.
- fémmentes kerámia híd: nem egy stabil megoldás, így csak egy hiányzó fog esetében alkalmazható, és csak az elülső fogak esetén.
- műanyag hidak: ez egy átmeneti megoldás, hiszen könnyen eltörik.
- cirkonium vagy alumínium oxid: ez egy tartós és esztétikus megoldás, ráadásul azoknál a pácienseknél is alkalmazható, akik fémallergiások. A fogpótlás lehetőségei közül ez a megoldás a legmodernebb.