fbpx

A fogprotézis árak nagyon változók lehetnek. Ez is egy fontos információ, hiszen gyakran a fogprotézis árak határozzák meg azt, hogy elkészül-e a műfogsor. Ez azonban az a termék, ahol nem érdemes automatikusan az olcsóbbat választani, hanem elsősorban a minőséget kell figyelembe venni. Egy műfogsornak nagyon sok és nagyon fontos funkcióknak kell megfelelnie. Ezek a következők:

  • Az emésztés nemcsak a gyomor feladata, hanem már a szájban elkezdődik. (Ezért van az, hogy azoknak a gerinceseknek, akiknek nincsenek fogaik – például a madaraknak – bonyolultabb a gyomorszerkezetük. Ők nem kapnak segítségét a szájban az emésztéshez, máshogy kell megoldaniuk ezt a problémát.) Az elől lévő fogak felaprítják a táplálékot, míg a hátul lévő őrlőfogak pépesítik azt. A nyál is elkezdi bontani a táplálékot. Fogak híján a gyomor túl lesz terhelve, így emésztési problémák alakulhatnak ki. (És általában ki is alakulnak.)
  • Az előemésztett étel nemcsak a gyomor számára jelent segítségét. Az egy darabban lenyelt táplálék megsebezheti a nyelőcsövet.
  • A megfelelő rágás segíti az optimális testsúly megtartását. Ez azért van így, mert alapos rágás mellett hamarabb érezzük a teltségérzetet. Akik rohanva esznek, csak „gyorsan bekapnak valamit” könnyebben elhíznak, mint azok a társaik, akik alaposan megrágják az ételt. (Amihez az kell, hogy a fogsor stabil legyen.)
  • Ahhoz, hogy az emésztőnedvek megfelelően hozzáférhessenek az ételhez, szükséges, hogy a táplálék meg legyen rágva. Ennek hiányában az étel kihasználatlanul fog állni az emésztőcsatornákban, ráadásul gyomorégést, magas gyomorsavat, puffadást okoz.
  • Az alapos rágás csökkenti a bakteriális fertőzések kockázatát.
  • A nem elég stabil protézis rögzítés egyik következménye, hogy elveszik az étkezés öröme, szélsőséges esetben ez a cselekedet, akár szégyenérzettel is eltöltheti a pácienst, aki inkább nem eszik mások előtt.
  • A hangképzés a szájban is történik, ebben a fogak is részt vesznek. A nem megfelelően rögzített fogsor esetén a beszéd elmosódott lesz, enyhe beszédhiba alakul ki.
  • A nem megfelelő protézis rögzítés esetén a fogsor egy erőteljes köhögéstől vagy hangos nevetéstől kieshet. Ez miatt a páciensben gátlások alakulnak ki, nem mert természetesen viselkedni, elkezdi túlkontrollálni magát, szélsőséges esetben akár emberkerülővő is válhat, ami nemcsak a magánéletére hathat ki, hanem a munkájára is.
  • A nem elég jó minőségű protézis rögzítés esetén a páciens tisztában lesz azzal, hogy műfogsor elmozdulhat, kieshet, ezért inkább nem beszél, görcsösen visszafogja magát, gátlások alakulnak ki benne.
  • Az állandóan mozgó műfogsor kellemetlen érzés, a páciens nem fogja komfortosan érezni magát.

A fogsor árak ellenértékeként a fenti funkciók újra hibátlanul fognak működni. Ezért nem szabad rossz  minőséget venni a fogprotézisben. A színvonalat és a fogprotézis árak nagyságát is befolyásolja az, hogy melyik rendelőben készül el a termék. A díjak a fogorvostól és a fogtechnikustól is függenek. Azonban azt is tudni kell, hogy a fogprotézis árak nem mindig egyenesen arányosok a minőséggel. Megtörténhet az, hogy egy olcsóbb rendelőben jobb minőségű szolgáltatást kap a pácines. A legjobb, ha a fogprotézis elkészülte előtt körbe érdeklődi ismerőseit, hogy ki tud jó fogorvost ajánlani. Ez azért is nagyon fontos, mivel a műfogsor egy életen keresztül is kitarthat.

A műfogsornak több fajtája van, a fogprotézis árak a műfogsor típusától is függenek. A következő lehetőségek közül válogathat a páciens:

  • fémlemezes fogsor
  • hagyományos műanyag fogsor
  • rugalmas fogsorok
  • fix, implantátumokkal rögzített fogsor

fémlemezes fogsor: Itt a megoldás nem tartalmaz finom, rejtett technikákat, hanem fém horgonyok, rögzítő elemek segítéségével oldódik meg a rögzítés. Az alaplemez egy része, illetve az összekötő részek fémből készülnek. A fogak pedig műanyagok. A fogsor itt az összekötő részből, egy műínyből, a műfogakból és az elhorgonyzás eszközeiből áll össze. A műíny tulajdonképpen az elsorvadt, eredeti ínyt helyettesti. Másrészt pedig egy talapzat, amin a műfogak elhelyezkednek. Erre nemcsak praktikus, hanem esztétikai szempontok miatt is szükség van. Ha a fogpótlás érint az elülső fogakat is, akkor szükség van arra, hogy azok meg legyenek támasztva. Ezt a műfogak és a műíny együtt hajtja végre. Továbbá segít abban is, hogy az alaplemez és az elhorgonyzás eszközei nem mozduljanak el, rögzíti azokat. Beszéd és nevetés közben a műfogsornak ez a része kilátszódhat, ezért nagyon fontos, hogy természetes hatású, az eredeti ínnyel megegyező (vagy legalábbis hasonló) színű legyen. A műínyen lévő fogaknak egyrészt elég erősnek kell lenniük a megfelelő rágáshoz, másrészt pedig esztétikusan kell kinézniük.

Az elhorgonyzás eszközeinek több funkciónak is meg kell felelnie. Ezek a következők:

  • a fogakat stabilan tartsa, azok ne mozduljanak el
  • a pillérfogak terhelése
  • a terhelést el kell osztani, ez is a horgonyozó eszközök feladata
  • a passzivitás biztosítása, a pillérfogra nyugalmi helyeztbe ne nehezedjen erőhatás

 

Hagyományos műanyag fogsor: Ez egy kivehető megoldás, ahol nem fém elemek rögzítik a technikát, hanem azt a vákuumhatás, a pontosan illeszkedő alaplemez és a gravitáció tartja a helyén. Ennek a technikának a része egy műíny, aminek egyrészt esztétikai funkciója van, másrészt ezen helyezkednek el a műfogak. A rágóerőt a csontok felé az alaplemez közvetíti. Ennek a résznek nagyon pontosan kell illeszkednie, hiszen ez garantálja az egész műfogsor stabilitását. De fontos ez a tulajdonság azért is, mivel a mozgó alaplemez kidörzsölheti az ínyt. A műínyen vannak a műfogak, amik a rágáshoz is kellenek, de nagyon fontosok az esztétikus kinézet miatt is. Elkészítése hosszadalmas folyamat, ugyanis több mintavételre is szükség van.

Rugalmas fogsorok: Ez a megoldás rugalmas műanyagból készül. Ennek az előnye, hogy – a többi protézishez képes – rendkívül gyorsan készen lesz, vannak esetek, amikor egy mintavétel elég az elkészítéséhez. Rögzítése átlátszó, műanyagból készült kapcsokkal történik. A rugalmasság előnye még az is, hogy sokkal könnyebben  meg lehet szokni, mint a többi megoldást.

Fix fogsor: Ahogy a megoldás nevéből is kitűnik, itt a legfontosabb szempont az volt, hogy a műfogsor minél szilárdabban álljon, ne mozduljon el. Ezt úgy érték el, hogy az állkapocscsontba titánból készült, mini implantátumokat ültettek, amik Ezek végén egy gömbfej van, amire a műfogsor patentjeit fel lehet pattintani. A technikához nem kell feltétlenül új fogsort csináltatni, a hagyományos műfogsorok is gyakran jók, csak át kell őket kicsit alakítani. Ez a fogprotézis árak nagyságát jelentős mértékben csökkentheti, hiszen új fogsort már nem kell csináltatni. A technika beültetése nem bonyolult, nem kell az ínyt felmetszeni, és helyi érzéstelenítés elég hozzá. Ez azért lehetséges, mivel az implantátumok tényleg nagyon vékonyok. Ezért a beültetés költsége nem dobják meg jelentős mértékben a fogprotézis árak nagyságát.

Mindegyik technikának más az előnye és a hátránya is, amiben benne vannak a díjak is, hiszen megoldásonként változnak a fogprotézis árak nagysága.

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .