A végleges műfogsorrögzítés egy olyan igény, ami már nagyon sok emberben felmerült, mivel ennek a technikának igen stabilnak kell lennie ahhoz, hogy megfeleljen az összes funkciónak, amit be kell töltenie. Ezek a feladatok a következők:

  • A hibátlan, egészséges fogsor elengedhetetlen része az ápolt megjelenésnek. A hiányos, vagy teljesen hiányzó fogsor egyet jelent az igénytelenségnek. Ezért a páciens kellemetlenül érezheti magát fogak nélkül, ami akár szociális elszigetelődéshez is vezethet. Ez nemcsak a magánéletére hathat ki, hanem a munkájára is.
  • Az egészséges fogak fontosok abból a szempontból is, hogy biztosítják az étkezés örömét. A nem megfelelően rögzített protézissel ez az élvezet elveszik, hiszen a keményebb, nehezebben rágható táplálék nehezen, vagy sehogy sem fogyasztható. A problémát még fokozza az is, hogy mozgó fogakkal étkezni kellemetlen élmény a páciens számára, így egy idő után inkább kerülni fogja az olyan társas eseményeket, amik evéssel járnak.
  • Nemcsak az ételek élvezete veszik oda, hanem a szervezet egészséges is veszélybe kerül. A nem megfelelően rögzített fogsorral ugyanis nem lehet jó minőségben megrágni az ételt, ami számos egészségügyi problémához vezethet. A táplálék megemésztése már a szájüregben megkezdődik. Erről egyrészt a nyál gondoskodik, másrészt pedig a fogak. Az elől lévő fogak feldarabolják az ételt, a hátul lévő őrlőfogak pedig pépesé teszik azt. Így a gyomorba már az előemésztett táplálék kerül. Ha ez nem történik meg, akkor gyomorproblémák alakulhatnak ki. A felületesen, rosszul megrágott étel megsebezheti a nyelőcsövet. A nem jól megrágott táplálék további problémákat is okozhat. Ezek között ott van az, hogy ilyenkor a teltségérzet később következik be, így a páciens könnyebben fog elhízni. (A túlsúly pedig számos egészségügyi problémával jár együtt.) Ezt a helyzetet fokozza még az is, hogy a nem megrágott étel nem tud megfelelően felszívódni, így gyomorégést, puffadást okoz. Az alapos rágás előnye még az is, hogy csökkenti a bakteriális fertőzés kockázatát. A szervezet egészsége érdekében is nagyon fontos, hogy a protézis stabilan álljon, és jól lehessen rágni vele.
  • A fogsor részt vesz a hangképzésben Amennyiben a protézis mozog, ez a funkció sérül, így akár egy enyhe beszédhiba is kialakulhat.
  • A fogak az arcot is támasztják, nélkülük ez a felület beesetté fog válni, a páciens idősebbnek néz ki majd a koránál.
  • A fogak az állkapocscsontot is védik. Hiányuk miatt annak minősége elkezd romlani. (Ezért igaz a fogak elvesztése esetén is, ami majdnem minden betegségnél, hogy minél előbb orvoshoz kell fordulni vele, mielőtt probléma még nagyobb lesz.) A végleges műfogsor rögzítés rossz minőségi csontállomány nem lehetséges, csak abban az esetben, ha előbb ezt a problémát orvosolják. Ez további beavatkozásokkal is jár, ami miatt az eljárás anyagi terhe is nagyobb lesz.
  • A nem megfelelően rögzített, instabil fogsor egy erőteljes köhögéstől, vagy hangosabb nevetéstől kieshet, elmozdulhat. Ez kellemetlen szituációkat eredményez, ráadásul a páciensben egy idő után szorongás alakulhat ki mindenféle társas érintkezéstől.
  • A mozgó fogsor feldörzsöli az ínyt, aminek gyulladások, sebek, akár fertőzése kis lehetnek a következményei. Ráadásul amíg ez a helyzet nem oldódik meg, nem lehet viselni a protézist.

Ezek miatt a problémák miatt a végleges műfogsorrögzítés egy teljesen jogos igény, hiszen a stabilan álló fogak elengedhetetlenül szükségesek a minőségi élethez. A végleges műfogsor rögzítés az implantáció lényege, hogy az állkapocscsontba implantátumokat ültetnek be, amire rákerülnek a felépítmények, majd a korona vagy pedig a híd. Ez attól függ, hogy hány darab fogak kell pótolnia  a fogorvosnak. Ez egy teljesen stabil megoldás, és több fog esetén is alkalmazható. Teljes fogsor esetén a végleges műfogsor rögzítés problémáját úgy oldják meg, hogy nem korona kerül rá a felépítményekre, hanem egy merevítő rúd. Stabilitását tekintve ez a megoldás megegyezik a fogpótlások során alkalmazott hídhoz, de a teljes fogsor bármikor eltávolítható, majd visszahelyezhető. Ezt a páciens bármikor megteheti otthon, saját maga is. Erre főleg azért van szükség, mert a műfogsor ápolása valamivel bonyolultabb, mint az eredeti fogaké, ehhez a folyamathoz el kell azt távolítani a szájból.

A végleges műfogsor rögzítés során használt mini implantátumok másik neve tűimplantátum. Mindkét elnevezés a technika méretére utal, hiszen ez egy nagyon vékony megoldás. Annyira kicsi az átmérője, hogy a behelyezéshez – a legtöbb esetben – nem kell felvágni az ínyt. (Ezért azoknál a pácienseknél is megoldást jelent a módszer, akik vérhígító gyógyszert szednek.) A beavatkozást helyi érzéstelenítésben, ambulánsan szokták elvégezni. Altatás nem szükséges hozzá.

Az implantátumok anyaga titán, ami nem okoz semmiféle allergiás reakciókat, sőt a csontszövet pár hónap alatt benövi.

A beültetés során a következő problémák adódhatnak.

  • Már említettem, hogy a fogak védelmi funkciót is ellátnak. Ezért hiányuk miatt az állkapocs csontállományának a minősége elkezd romlani. Ezt a helyzetet csontpótlással lehet megoldani.
  • A lágyrészek is sérülhetnek. Ezzel a technikával nemcsak a fogak pótolhatók, hanem a lágy részek is. Az első vizsgálatnál a fogorvos felméri az egész szájüreg állapotát, így ekkor észre fogja venni a problémát, és a végleges műfogsorrögzítés úgy készül el, hogy ezt a helyzetet is orvosolja a technika.

A végleges műfogsor rögzítésnek számtalan előnye van a hagyományos protézissel szemben, amit csupán a pontosan illeszkedő alaplemez, a vákuumhatás és a gravitáció tart a helyén. Ezek a következők:

  • Az implantátumokkal rögzített fogsor sokkal természetesebb hatású, nehéz észre venni azt, hogy a páciensnek műfogsora van.
  • A hagyományos fogsor irritálhatja az ínyt, ami ez miatt begyulladhat. Ez a fix fogsor esetén nem fordul elő.
  • A végleges műfogsorrögzítés bármikor eltávolítható és visszahelyezhető. Ezt a páciens otthon, magának is meg tudja oldani.
  • A fix fogsor tisztítása sokkal könnyebb, mint a hagyományos protézisé. Ehhez egy speciális fogkefe szükséges. Ehhez a folyamathoz nem szükséges kivenni a fogsort. (Ezt a megoldást alvás közben is lehet viselni.)
  • Az implantátumok élettartama nagyon hosszú, több évtizeden keresztül is kitartanak úgy, hogy közben nem szorulnak cserére. Azonban ehhez folyamatos ellenőrzés kell, a páciensnek meghatározott időközönként fel kell keresnie orvosát kontrollvizsgálat céljából. Ahhoz, hogy a fix fogsor megélje maximális életkorát megfelelő szájhigiénia szükséges.
  • A véglegesen protézis rögzítés egyik nagyon előnye, hogy ugyanolyan minőségében lehetséges vele rágni, mint az eredeti fogakkal. Így nemcsak az étkezések öröme tér vissza, hanem az egész szervezet egészségesebb lesz, nem kell tartani a nem megfelelő rágás miatt kialakult egészségügyi problémáktól.
  • Mivel az fogsor nem mozog, így a beszéd sem torzul, tisztább lesz.
  • Az implantátumok serkentik a csontok növekedését, ebből a szempontból úgy viselkednek, mint a foggyökér.

A végleges műfogsorrögzítés egy olyan technika, ami segít abban, hogy a páciens teljesebb, minőségibb életet élhessen.

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .