A fogpótlás árak felvázolásához, végig kell mennünk a különböző pótlásokon, és azok módozatain. Tisztában kell lennünk azzal, hogy árakat csak személyre szabottan lehet megadni, mivel problémáink minden esetben egyediek, más és más megoldást igényelnek. Mint ahogyan nincs két egyforma ember, úgy nincs két ugyanolyan elváltozás sem. A következőkben felvázolunk néhány pótlást és az azokban rejlő különbségeket, melye befolyásolhatják a költségeinket.

  • Korona

fogpótlás árakA korona alkalmazása akkor lehetséges, ha a pótlást igénylő fog sérült, de nincs teljes foghiány. Korona alkalmazása akkor válik szükségessé, ha a fog sérül (letörik belőle egy nagyobb darab) vagy nagy kiterjedésű fogszuvasodás miatt károsodott a fog. A koronáknál a rögzítési mód alapján megkülönböztetünk extrakoronális és intrakoronális rögzített fogpótlást. Az extrakoronális pótlás esetén a korona rögzítése a fog körül történik. Intrakoronális rögzítési mód esetén a rögzítést a fog belsejében kialakított üregben készítik el. A korona elkészítése többlépcsős folyamat, ezért többszöri látogatást igényel a fogászati rendelőbe. A korona árát anyaga határozza meg a legjelentősebben. Többféle anyagból készíttethetünk koronát, de az anyag kiválasztásánál fontos az is, hogy mely fogra készül a korona. A technológia fejlődése mindig újabb és újabb lehetőségeket tárt fel a fogászati koronák kialakítására. Három alapvető anyagtípust használnak leggyakrabban: kerámialeplezésű fémkorona, tiszta porcelán korona és cirkónium-oxidból készült korona. A kerámialeplezésű fémkorona nagyon olcsó és meglehetősen tartós megoldás, valamint minden fognál alkalmazható. A tiszta porcelán koronát a frontfogaknál alkalmazzák, mivel esztétikusabb, azonban kevésbé erős. A cirkon korona ötvözi az előző két megoldás előnyeit, azonban mindezek miatt ez a megoldás a legdrágább.

  • Híd

A híd egy olyan rögzített fogpótlás, mely esetén biztosan teljes foghiány áll fenn. A pillér elkészítéséhez a két szomszédos fogat használják fel. Ha a szomszédos fogak állapota nem kielégítő előfordulhat, hogy extra pillért kell a rögzítésbe bevonni. Ez azért szükséges, mert ezzel elkerülhető a fogak túlterhelődése. Az extra pillér bevonása nagyobb foghiány esetén is szóba kerül. Anyaguk szerint többféle hidat megkülönböztetünk. Az első típus a fém vázú porcelánnal leplezett híd. A fém tekintetében használhatnak hagyományos fogászati fémötvözeteket, nemesfémet vagy titánt. Szilárdság tekintetében mindegyik fém alkalmas a hidak kialakítására. Nyilván árban van különbség, azonban érdemes a legkorszerűbb technológia mellett dönteni. A titán egy olyan orvosi fém, mely a szervezet számára semleges, ezért biztosak lehetünk abban, hogy allergiás reakciók nem fognak kialakulni. A fémmentes vázú hidak esetében cirkónium-dioxidot és alumínium-oxidot alkalmazna porcelánleplezéssel. Esztétikai és tartóssági szempontból is ez a módszer viszi a prímet, mivel sokkal természetesebb hatást biztosít. A koronákhoz hasonlóan hidak esetében is alkalmazhatunk tisztán porcelán hidakat a frontfogak esetén. Azonban itt is fennáll az, ami a koronáknál, hogy sérülékenyebb a többi anyaghoz képest. Végül készülhetnek a hidak műanyagból is, de ezek kizárólag ideiglenes megoldások, amíg a végleges híd el nem készül. A műanyaggal ezért ne is számoljunk, mint lehetőség.

  • Részleges kivehető fogpótlás

fogpótlás árakA részleges kivehető fogpótlást akkor alkalmazzák, amikor vannak saját fogak, de a nagyfokú foghiány esetén már nem lehetséges a korona és a híd alkalmazása. A részleges kivehető fogpótlás árát, nemcsak a felhasznált anyagok minősége határozza meg, hanem a fogsor rögzítésének módja is. A részleges kivehető fogpótlásnak két alapvető felépítményből tevődik össze: maga a kivehető rész és a korona vagy híd, amire a kivehető rész rögzül.

A részleges kivehető fogpótlás részei a következők:

  • Alaplemez: az a rész, amire a fogakat és a műínyt rögzítik. Anyaga lehet műanyag vagy fém. A fém alaplemez számos előnnyel bír a műanyaggal szemben. Tartósabb, kevésbé törékeny. Vékonyabb, mint a műanyag, ezért kényelmesebb viselést biztosít.
  • Műíny: műanyagból készült elem, színe harmonizál az íny színével. A műfogakat rögzíti az alaplemezhez. Anyaga szerint akrilát, és nagyon természetesen beleolvad környezetébe.
  • Műfogak: műanyagból készülnek, esztétikai szempontból igen nagy jelentőséggel bírnak. Készítenek porcelánt is, de ezek nehezebbek és sérülékenyebbek, mint műanyag társaik. Könnyen lepattanhatnak, és kevésbé természetes hatással bírnak.
  • Elhorganyzás: Az a mód, ahogyan a pótlás a saját fogakhoz rögzül.

Részleges kivehető fogpótlás rögzítésének módjai:

  • Kapcsokkal történő rögzítés: A rögzítést drót vagy öntött kapcsok biztosítják. Hátrány, hogy kevésbé esztétikus, mivel előtűnhet a fém rögzítés, illetve nem biztosít nagy stabilitást.
  • Teleszkópos rögzítés: A saját fogakra kúpos teleszkóp korona kerül, melynek ellenpárja a részleges kivehető fogsoron található. Stabilabb, mint az előző rögzítési mód, azonban hátránya, hogy az alaplemez nagyobb, ezért megszokása nehezebb lehet.
  • Stéges rögzítés: Általában implantátumokkal együtt alkalmazzák. A stég, két lecsiszolt fog közé kerül. Stabil és esztétikus rögzítést tesz lehetővé.
  • Csúsztatós kivehető fogpótlás: A frontfogakra kerülő híd két oldalán sín található, melybe becsúsztatható a fogsor. Stabil és a rögzítés rejtve marad, ezért esztétikai szempontból is megfelelő.
  • Teljes kivehető fogpótlás

A teljes kivehető fogpótlás esetén a fogállomány teljes hiánya áll fenn. A részleges kivehető fogpótláshoz hasonlóan a teljes kivehető pótlás is három fő részből tevődik össze: alaplemez, műíny, műfogak. Anyagukat tekintve sincs különbség köztük, csak annyi, hogy az alaplemezt fémhálóval szokták megerősíteni, hogy nagyobb tartósságot biztosítsanak neki. A teljes kivehető fogpótlás esetén fontos a minőségi alapanyagok felhasználása.

fogpótlás árakA teljes kivehető fogpótlás rögzítése történhet különböző ragasztó anyagok, krémek használatával. Ezek azonban nem tekinthetők végleges megoldásnak, hosszú távon nem alkalmazhatók. A legstabilabb és legmodernebb technológia az implantátumok alkalmazása. Ezeket műgyökérnek is nevezik, mert funkciójukat tekintve a gyökerek szerepét töltik be. Léteznek normál implantátumok, illetve úgynevezett mini implantátumok is. A normál implantátumok alkalmazása csak akkor lehetséges, ha normál csontállománnyal rendelkezik a páciens. A mini implantátumok esetén csökkent csontállomány sem akadály a beültetésre. Előnyei közé tartozik, hogy egyszeri, fájdalommentes beavatkozással beültethető. A mini implantátum méretét tekintve alig nagyobb, mint egy injekciós tű. Beültetése nem jár csontfeltátással, ezért gyógyulási ideje is kevesebb, mint normál implantátum esetén. Anyaga titán, mely a szervezet számára semleges, ezért beültetést követően azonnal megkezdi beépülését a csontállományba. Attól függően, hogy alsó vagy felső fogsor rögzítésére alkalmazzuk, az implantátumok száma 4 és 6 között változik

A fogpótlás árak meghatározásához minden esetben személye konzultáció szükséges. Keresse fel a Mechwart Dental rendelőjét és szakemberek segítségével válassza ki az Ön problémájának megfelelő fogpótlást. Nemcsak a fogpótlás különböző módszereivel ismerkedhet meg részletesen, hanem a rögzítés módjairól is információhoz juthat. A fogpótlás árak esetén mindig vegye figyelembe, hogy a szakértelem és a felhasznált anyagok minősége elsődleges szempont egy rendelő kiválasztásánál. Ismerje meg a Mechwart Dental kedvező árait és biztos lehet benne, hogy pénzéért a maximális minőséget fogja megkapni.

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .