fbpx

A fogprotézis a XX. századra már egy nagyon elterjedt megoldássá vált. Ennek két oka is van. Az egyik az, hogy a cukorrépa ipari termesztésével a fogszuvasodás és fogak elvesztése egyre nagyobb probléma lett. A másik pedig, hogy egyre inkább elvárás lett az ápolt, esztétikus kinézet mindenki számára. Ehhez pedig hozzátartozik az egészséges fogsor is. Ez a helyzet magával hozta a fogászat fejlődését. A múlt fogorvosai nagyon sokat nem tudtak tenni, mindössze a fájdalmas, kínzó fogakat kihúzták. A fogpótlás, főleg a fogprotézis arra az időszakra nem volt jellemző. Próbálkozások ugyan történtek, de ezek inkább esztétikai megoldások voltak, ahol a drágakőből és nemesfémből (és gyakran halott emberek fogaiból) készült műfogsor huzalokkal rögzítették. Ezekkel a technikákkal nemigen lehetett rágni. Pedig a fogsornak igencsak sok funkciója van még az esztétikai feladaton kívül. Ezek a következők: Az élet egyik öröme az evés, ami nemcsak a létfentartáshoz kell, hanem különböző társasági események kihagyhatatlan része is. Ezt jól funkcionáló fogak nélkül nem lehet élvezni. A páciens ezért ezeket az összejöveteleket nem tudja élvezni, akár szorongás is kialakulhat benne.

  • Az emésztés már a szájban megkezdődik, amibe a fogak nagy szerepet játszanak. Az elöl lévő fogak feldarabolják az ételt, a hátul lévő őrlőfogak pedig pépesítik. A folyamat közben az étel átitatóaik nyállal, ami által egyrészt elkezd megemésztődni, másrészt pedig könnyebb lesz lenyelni, és a keményebb étel sem sérti meg a nyelőcsövet. (Ez annyira fontos funkció, hol ahol nincsen, nem lehet fogsor, ott a természet más módszert talál ki ahhoz, hogy a fogsort pótolja. A madaraknak például dupla gyomruk van.)
  • A fogaknak kulturális jelentőségük is van, ahogy már a bevezetőben is említettem). Hiányuk a legtöbben igénytelenséggel párosítják. A szépség, az igényes kinézet elengedhetetlen kelléke az egészséges fogak. Ez miatt van az is, hogy a fogak elvesztése nem csak testi, hanem lelki probléma is. A páciens fogak nélkül nem érzi magát komfortosan, lassan, vagy akár gyorsabban is elkezdik kerülni az embereket, akár magányossá is válhat.
  • A fogak egymást is tartják. Hiányzó fogak esetén a meglévő fogak elmozdulhatnak, eldőlhetnek. Ez rontja a rágás minőségét, ráadásul nem túl esztétikus látvány. Ezen a problémán fogszabályozással lehet segíteni.
  • A fogatlan fogíny könnyen begyulladhat, ami miatt az állkapocs csontállomány minősége is romolhat.
  • A megfelelő rágás segíti az optimális testsúly megtartását. Ez azért van így, mert alapos rágás mellett hamarabb érezzük a teltségérzetet. Akik rohanva esznek, csak „gyorsan bekapnak valamit” könnyebben elhíznak, mint azok a társaik, akik alaposan megrágják az ételt. (Amihez az kell, hogy a fogsor stabil legyen.)
  • Ahhoz, hogy az emésztőnedvek megfelelően hozzáférhessenek az ételhez, szükséges, hogy a táplálék meg legyen rágva. Ennek hiányában az étel kihasználatlanul fog állni az emésztőcsatornákban, ráadásul gyomorégést, magas gyomorsavat, puffadást okoz.
  • Az alapos rágás csökkenti a bakteriális fertőzések kockázatát.
  • A nem elég jól megrágott étel emésztési zavarokat okozhat.
  • A fogak nemcsak a rágás segítik, hanem részt vesznek a hangképzésben is. Ezért a fogak hiányában a beszéd elmosódottá válik, akár beszédhiba is kialakulhat. A hagyományos műfogsorral ez a probléma valamennyire megoldódik, de nem teljesen. A stabilan álló fix fogsor viszont elősegíti a tiszta beszédet.
  • A fogak az arcot támaszták, nélkülük ez a felület beesetté válik, így a páciens idősebbnek fog kinézni a koránál. (A hiányos fogsor pedig a pácienst kifejezetten idősebbnek mutatja a koránál.)
  • A fogak hiánya egyet jelent az igénytelenséggel, ezért hiányos fogsor esetén a páciens ápolatlannak fogja érezni magát. Ez miatt emberkerülővé válhat, szociális szorongás alakul ki. Ez nemcsak a magánéletre hat ki, hanem a munkájára is.

Ezek miatt a fogak elvesztését nem lehet félvállról venni, hanem pótolni kell azokat. A fogprotézisnek van több fajtája is. Ma Magyarországon két technika van elterjedve. Ezek a következők:

  1. fix fogsor (Ahogy a megoldás nevéből is kitűnik, itt a legfontosabb szempont az volt, hogy a műfogsor minél szilárdabban álljon, ne mozduljon el. Ezt úgy érték el, hogy az állkapocscsontba titánból készült, mini implantátumokat ültettek, amik Ezek végén egy gömbfej van, amire a műfogsor patentjeit fel lehet pattintani. A technikához nem kell feltétlenül új fogsort csináltatni, a hagyományos műfogsorok is gyakran jók, csak át kell őket kicsit alakítani. Ez a fogprotézis árak nagyságát jelentős mértékben csökkentheti, hiszen új fogsort már nem kell csináltatni. A technika beültetése nem bonyolult, nem kell az ínyt felmetszeni, és helyi érzéstelenítés elég hozzá. Ez azért lehetséges, mivel az implantátumok tényleg nagyon vékonyok. (1,9 mm és 3,8 mm között van a szélességük). Minden orvosi beavatkozásra igaz az, hogy minél előbb veszik észre a problémát, annál könnyebb azt kezelni. (Ezért fontosak nagyon a rendszeres szűrővizsgálatok. Számtalan kellemetlen betegséget meg lehet így előzni.) A fogak hiánya több súlyos probléma forrása lehet. Ilyen az is, hogyha hiányoznak a fogak, akkor az alattuk lévő csontállomány elkezd romlani. Így, ha túl sokáig tart a fogatlanság állapota, akkor lehet, hogy a fogpótlás csak úgy lehet feltenni, ha előtte csontpótlás történik. Ez különösen igaz a fix fogsor esetén, hiszen ott a mini implantátumokat az állkapocscsontba ültetik be. Ez valamivel bonyolultabbá teszik a technika használatát, de ez sem lehetetlen.)

 

  1. vákuummal rögzített fogsor (Vagy más néven hagyományos műfogsor. Ez egy kivehető megoldás, ahol nem fém elemek rögzítik a technikát, hanem azt a vákuumhatás, a pontosan illeszkedő alaplemez és a gravitáció tartja a helyén. Ennek a technikának a része egy műíny, aminek egyrészt esztétikai funkciója van, másrészt ezen helyezkednek el a műfogak. A rágóerőt a csontok felé az alaplemez közvetíti. Ennek a résznek nagyon pontosan kell illeszkednie, hiszen ez garantálja az egész műfogsor stabilitását. De fontos ez a tulajdonság azért is, mivel a mozgó alaplemez kidörzsölheti az ínyt. A műínyen vannak a műfogak, amik a rágáshoz is kellenek, de nagyon fontosok az esztétikus kinézet miatt is. Elkészítése hosszadalmas folyamat, ugyanis több mintavételre is szükség van. De ezek feltétlenül szükségesek ahhoz, hogy a fogsor teljesen stabilan álljon, nem mozduljon el.)

Hogy a páciens melyik fajta fogprotézist használja, az mindig egyedi döntés, ami függ az áraktól, a páciens környezetének a tapasztalattól, de a legfontosabb szempontnak mindig a szolgáltatás minőségének kell lennie. A fix fogprotézis ebben élen jár, mivel a technika – ahogy a neve is mutatja – teljesen stabilan áll, így sokkal jobban teljesíti azokat a funkciókat, amiket egy fogsornak el kell látnia. Ezzel a tulajdonságával a fix fogprotézis a ma használt legjobb megoldás.

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .