A fogsor készítés nem egy rövid folyamat, nem olyan, mint a tömés, amikor egy alkalom során megoldható a probléma. A fogsor készítés több időt vesz igénybe, vannak lépesei. Ezek attól is függnek, hogy a fogsor készítés során milyen fajta protézis készül. A műfogsor lehet teljes vagy részleges, ez a probléma kiterjedésétől függ. Ezen kívül még van fix és hagyományos műfogsor. Természetesen nemcsak a protézis tulajdonságai szabják meg a fogsor készítés idejét, hanem az is, hogy melyik rendelőbe csináltatja meg a pótlást a páciens. Nagy különbségek azért nem szoktak fogorvosonként lenni.
A fogsor készítés olyan munka, ami jelentős problémát orvosol, hiszen a fogatlanság állapota komoly gondokkal jár.
Ezek a következőek:
- Fogak nélkül nehéz, sőt talán lehetetlen rágni. (Az íny egy idő után megkeményedik, és valamennyire lehetséges vele a rágás folyamata, ám ez az állapot messze nem ideális, a fogak így nem pótolhatóak.)
- A rágás hiánya emésztési problémákhoz vezethet. Ez azért van így, mert a táplálék feldolgozásának a folyamata már a szájüregben megkezdődik. Az elől lévő fogak feldarabolják a táplálékot, a hátul lévő őrlőfogak pedig szétzúzzák.
- A fogak hozzájárulnak az ápolt, esztétikus kinézethez. Ez azért is így van, mert az arc is beesett lesz nélkülük, hiszen támasztékul is szolgálnak ennek a felületnek.
- Fogak hiányába az állkapocs ízületei károsodnak.
- A fogak szerepet játszanak a beszédképzésben is. Ha nincsenek meg, akkor a beszéd nem lesz olyan tiszta, beszédhiba alakulhat ki.
- A fogak hiánya önértékelési problémákat okoz, ami miatt a páciens emberkerülővé válhat, ez szociális elszigeteltséghez vezethet.
Ezért a fogsor készítés folyamatának gyorsnak kell lenni. Ez nem kivitelezhető, hiszen ez egy több szakaszból álló, precizitást igénylő folyamat. Ezért a páciens ideiglenes műfogsort szokott kapni. Ez általában műanyagból készül, ami nem egy tartós megoldás, de addig az ideig tökéletesen megfelel, amíg a fogsor készítés folyamata be nem fejeződik.
A fogsor készítés egy bonyolult folyamat, ami során nagyon sok tényezőt kell figyelembe venni, hiszen mindegyik hatással lehet a végeredményre.
A következő szempontok fontosak:
- használt – e már a páciens műfogsort korábban is?
- milyen a szájüreg állapota, jellemzői?
- mióta áll fent a probléma, mióta fogatlan a páciens?
- az állcsont állapota és jellemzői (Nincsen két egyforma állcsont. A fogpótlásnak ezért minden esetben egyedinek kell lenni.)
A fogsor készítés minden esetben nagyon precíz munkát igényel mind a fogorvos, mind a fogtechnikus részéről. Ennek az is az oka, hogy a hagyományos műfogsort kizárólag a vákuumhatás, a gravitáció, a kemény és a lágy részek viszonya és az alaplemez tartja a helyén. A fix műfogsor esetében ez nem igaz, itt az állkapocscsontba ültetett titán implantátumok biztosítják a stabilitást, ennek ellenére itt is nagyon precíznek kell lenni.
A fogsor készítés folyamata
Mint minden orvosi beavatkozás, a fogsor készítés is egy első konzultációval kezdőik, ahol a fogorvos felméri a probléma minden lényeges jellemzőjét megvizsgálja a szájüreget, a nyakat és a fejet. Ezek után következik a pontos kezelési terv kidolgozása. Ehhez a fogorvosnak a pácienssel kell egyeztetni, ketten jutnak egy olyan megállapodásra, ami a páciens igényeinek is megfelel, és orvosilag is indokolt, megfelelő megoldás.
A fogsor készítés következő lépése a lenyomatvétel. Ekkor a fogorvos egy speciális, fogínyhez illeszkedő edénybe gipszet tesz, és ezzel veszi a lenyomatot. Ez a művelet nem jár fájdalommal, így érzéstelenítés sem kell hozzá. Hányinger, émelygés érzet elő szokott fordulni, ezért nem egy kellemes eljárás. Ezt anatómia lenyomatnak hívják. Ezt eljuttatják a fogtechnikushoz, amik elkezdi vele munkát. A lenyomatot kiönti gipsszel, így megkap egy formát. A fogtechnikus által készített formát egyéni kanálnak nevezik, ugyanis ez a páciens jellemzőit mutatja, csakis az ő műfogsor készítéséhez lehet felhasználni. Az egyéni kanál pontosan illeszkedik a páciens állkapcsához, így a műfogsor készítés következő lépése kivitelezhető lesz. Ez pedig a funkciós lenyomat vétele. Ez már a páciens és a fogorvos második találkozása, ahol az egyéni kanál segítségével a szakember újabb lenyomatot vesz. Ez közben a páciensnek olyan mozgásokat kell végezni, amiket a mindennapi élet közben a szájával szökött, például rágni, csücsöríteni, mosolyogni, vagy pedig a nyelvét mozgatni. Ez miatt ezt a lenyomatot funkciós lenyomatnak hívják. Az elkészített minta alapján a fogtechnikus elkészíti a harapási sablont. Ez egy kész alaplemez, de ezen még nem a műfogak vannak, hanem viasz. Célja, hogy segítségével a fogorvos felmérje azt, hogy milyen az állkapocscsontok függőleges, illetve vízszintes viszonya, ami alapján a műfogak elkészülhetnek, és a helyük is meg lesz határozva. Ez a fogorvos és a páciens harmadik találkozása során történik meg. Ekkor nemcsak a fogpótlás paramétereit mérik fel, hanem a fogak színét is megbeszélik. Ezt nem határozzák meg orvosi szempontok, így itt a fogorvos csak ajánlani szokott, a páciens dönt. Általában az orvos sablonokat szokott mutatni, amiből a páciens választ. Részleges műfogsor esetén nagyon fontos szempont, hogy a fogpótlás színe minél jobban egyezzen az eredeti fogak színével.
Az eredményeket a sablont, a fogorvos ismételten elküldi a fogtechnikusnak, aki ezek alapján elkészít egy próbafogsort. Amikor a páciens a következő alkalommal megy a rendelőbe, akkor ezt a próbafogsort fogja felpróbálni, megnézni, hogy megfelelő-e, vagy pedig javítani kell-e rajta. Nagyon fontos szempont az, hogy az alaplemez hogyan illeszkedik a fogínyhez. Ennek tökéletesnek kell lennie, más lehetőség nem elfogadható. Ez azért lényeges szempont, mert a műfogsornak minél stabilabbnak kell lennie ahhoz, hogy a rágás minél jobb minőségű legyen. Ellenőrzésre kerül még a műfogak jellemzői, műíny és természetesen az esztétikai hatások is. Ezeket a jellemzőket, nemcsak a fogorvos ellenőrzi le, hanem a páciens is. Az ő véleménye, érzései is nagyon sokat számítanak, hiszen ő érzi azt, hogy a műfogsor mennyire kényelmes, mennyire tudja „használni”, hogyan tudja pótolni azokat a funkciókat, amiket az eredeti fogak végeztek eddig. Ha a fogorvos és páciens is elégedett az eredménnyel, akkor elkészíthető a végleges protézis, amivel a fogsor készítés folyamat befejeződik.
A fix műfogsor készítése némileg eltért a hagyományos fogsor készítésétől. Ennek az oka az, hogy a fix fogsort az állkapocscsontba ültetett titán implantátumok tartják. Ezért itt fokozottan fontos az állkapocscsont vizsgálata, az első konzultáció alkalmával rtg. felvétel is készül a csontról. Az implantátumok titánból készülnek, ami egy teljesen szövetbarát fém, nem okoz allergiás reakciókat. Mivel rendkívül kicsi, egyszerűen behelyezhetőek az állkapocs csontjába, a fogsor készítés folyamatát nem kell még kellemetlenebbé tenni komoly műtéti beavatkozásokkal.
A fogsor készítés folyamata hosszú és kellemetlenségekkel jár, de a végeredmény miatt mindenképpen megéri.