A fogsorkészítés nagy lépés egy ember életében. Ilyenkor a páciensnek szembe kell azzal nézni, hogy a fogai már nem régiek, elmúlt az az idő, amikor még jók voltak a fogak. Ez nehéz lehet, de el lehet fogadni, mivel ma már annyira jó műfogsorok vannak, hogy a fogsorkészítés végén a páciens ugyanazt az életet élheti, mint előtte. Ráadásul a fogsorkészítés nagyon fontos, hiszen a fogaknak rendkívüli jelentősége van. A fogsor a következő funkciókat tölti be:
- Az emésztés már a szájban megkezdődik, amibe a fogak nagy szerepet játszanak. Az elöl lévő fogak feldarabolják az ételt, a hátul lévő őrlőfogak pedig pépesítik. A folyamat közben az étel átitatódik nyállal, ami által egyrészt elkezd megemésztődni, másrészt pedig könnyebb lesz lenyelni, és a keményebb étel sem sérti meg a nyelőcsövet. (Ez annyira fontos funkció, hol ahol nincsen, nem lehet fogsor, ott a természet más módszert talál ki ahhoz, hogy a fogsort pótolja. A madaraknak például dupla gyomruk van.)
- A fogaknak kulturális jelentőségük is van, ahogy már a bevezetőben is említettem). Hiányuk a legtöbben igénytelenséggel párosítják. A szépség, az igényes kinézet elengedhetetlen kelléke az egészséges fogak. Ez miatt van az is, hogy a fogak elvesztése nem csak testi, hanem lelki probléma is. A páciens fogak nélkül nem érzi magát komfortosan, lassan, vagy akár gyorsabban is elkezdik kerülni az embereket, akár magányossá is válhat.
- A fogak egymást is tartják. Hiányzó fogak esetén a meglévő fogak elmozdulhatnak, eldőlhetnek. Ez rontja a rágás minőségét, ráadásul nem túl esztétikus látvány. Ezen a problémán fogszabályozással lehet segíteni.
- A fogatlan fogíny könnyen begyulladhat, ami miatt az állkapocs csontállomány minősége is romolhat.
- A megfelelő rágás segíti az optimális testsúly megtartását. Ez azért van így, mert alapos rágás mellett hamarabb érezzük a teltségérzetet. Akik rohanva esznek, csak „gyorsan bekapnak valamit” könnyebben elhíznak, mint azok a társaik, akik alaposan megrágják az ételt. (Amihez az kell, hogy a fogsor stabil legyen.)
- Ahhoz, hogy az emésztőnedvek megfelelően hozzáférhessenek az ételhez, szükséges, hogy a táplálék meg legyen rágva. Ennek hiányában az étel kihasználatlanul fog állni az emésztőcsatornákban, ráadásul gyomorégést, magas gyomorsavat, puffadást okoz.
- Az alapos rágás csökkenti a bakteriális fertőzések kockázatát.
- A nem elég jól megrágott étel emésztési zavarokat okozhat.
- A fogak nemcsak a rágás segítik, hanem részt vesznek a hangképzésben is. Ezért a fogak hiányában a beszéd elmosódottá válik, akár beszédhiba is kialakulhat. A hagyományos műfogsorral ez a probléma valamennyire megoldódik, de nem teljesen. A stabilan álló fix fogsor viszont elősegíti a tiszta beszédet.
- A fogak az arcot támasztják, nélkülük ez a felület beesetté válik, így a páciens idősebbnek fog kinézni a koránál. (A hiányos fogsor pedig a pácienst kifejezetten idősebbnek mutatja a koránál.)
- A fogak hiánya egyet jelent az igénytelenséggel, ezért hiányos fogsor esetén a páciens ápolatlannak fogja érezni magát. Ez miatt emberkerülővé válhat, szociális szorongás alakul ki. Ez nemcsak a magánéletre hat ki, hanem a munkájára is.
Tehát a fogsorkészítés elkerülhetetlen, ha valaki teljes életet akar élni. Ilyenkor a legfontosabb feladat a jó fogorvos megtalálása. Ez nem egyszerű feladat. A legjobb az, amikor a páciensnek van egy olyan fogorvosa, akiket megbízhat, vagy pedig egyik ismerőse tud jó szakembert ajánlani neki. Ha ez a lehetőség nem áll fent, akkor lehet az interneten fogorvosokat keresni. Szerencsére ma már rengeteg olyan fórum foglalkozik a témával, tudnak jó szakembert ajánlani. Ilyenkor a legfontosabb a minőség, nem pedig az ár. Azonban ez a két tényező nem egyenesen arányos egymással. Könnyen megtörténhet az is, hogy pénztárcabarát, sőt akciós árakon is lehet jó szolgáltatást kapni, gyakran jobbat, mint a méregdrága rendelőkben.
A fogsorkészítés menete elnyúlhat, szerencsére az átmeneti időszakban egy ideiglenes fogsort kap a páciens. A folyamat a következőképpen zajlik:
A fogsorkészítés első lépése az, hogy a páciens és a fogorvos összeülnek, és megbeszélik a részleteket. Ilyenkor a páciens elmeséli, hogy mit vár el a beavatkozástól, mi lenne számára az ideális állapot. A fogorvos megvizsgálja az ügyfél fogait, átnézi a szájüreg és a nyaktájék állapotát, illetve minden fontos jellemzőről tájékozódik. Ezek után a páciens és a szakember megbeszélik a beavatkozás részleteit, menetét. Az árak is ilyenkor kerülnek szóba, tisztázódnak le.
A következő lépés a lenyomat vétel. Ez egy anatómiai lenyomat. Lényege, hogy a fogorvos egy speciális kanálban gipszet helyez, amibe a fogsort benyomja. Ez nem jár fájdalommal, érzéstelenítés így nem szükséges. Azonban egy kellemetlen művelet, hiszen a páciens könnyen érezhet hányingert vagy émelygést. Ez a lenyomat azért kell, mert a fogtechnikus ennek alapján készíti el az egyéni kanalat. Ez egy olyan technika, ami a páciens állkapcsához érintkezik, így levehető vele a személyre szabott lenyomat. Ez egy nagyon pontos lenyomat, ami elengedhetetlen feltétele annak, hogy a fogtechnikus elkészítse a teljes fogsort. Erre a következő ülésen kerül sor. Ezt funkciós lenyomatnak nevezik, mivel ilyenkor a páciensnek olyan mozgásokat kell végeznie a szájával, amit a mindennapi élet során is megtesz. Ilyen a csücsörítés, a nevetés vagy éppen a nyelv mozgatása. A lenyomat újra a laboratóriumba kerül, ahol ennek alapján elkészül a harapási sablon. Ez a technika nagyon hasonlít a végleges műfogsorhoz, azonban itt az alaplemezen nem találhatóak műfogak, hanem egy viasztömb. A harapási sablon feladata, hogy a fogorvos beállítsa az állkapocscsontok vízszintes és függőleges viszonyának beállítása. Nagyon fontos feladata ebben a szakaszban az is, hogy a fogak nagyságát, magasságát meghatározzák. Ebben a folyamatban nagyon nagy szerepe van annak, hogy a páciens mit érez, hogy komfortos neki a műfogsor. Ekkor nemcsak a fogak magassága lesz meghatározva, hanem az elhelyezkedésük is. Van még egy nagyon fontos feladata. (Ami inkább a páciens számára lényeges, hiszen szakmai szempontból nincsen akkora jelentősége.) Ez pedig a fogak színének meghatározása. A jó protézisen nem látszik az, hogy műfogsor. Ez akkor tud megtörténni, ha fogak természetes színűek, a túl ragyogó fehér szín nem tűnik eredetinek, főleg egy idősebb páciens esetében. Ha ebben is konszenzus született, akkor elkészül a próbafogsor. Ez még nem a végleges technika, de nagyon fontos, hiszen ilyenkor még lehet rajta finomítani, bármilyen probléma akad, akkor van lehetőség a korrekcióra. A fogorvos ellenőrzi az alaplemez stabilitását. Ennek tökéletesnek kell lennie, hiszen a mozgó alaplemez számtalan probléma forrása lehet. (Ezek között olyan kellemetlenségek is akadnak, hogy a nehezen rágható ételeket nem lehet vele fogyasztani, de a mozgó alaplemez kidörzsölheti az ínyt, aminek a következménye, hogy a protézist nem tudja a páciens tovább viselni.) Amennyiben a páciens teljesen elégedett a próbafogsorral, elkészülhet a végleges műfogsor, a fogsorkészítés befejeződött.