A koronaárak nagysága fontos kérdés, hiszen a fogorvos díjai nem filléres összegek, így nem árt összehasonlítani az árakat, mielőtt a páciens szakembert választ magának. Mégsem érdemes ezeken a díjakon spórolni, mivel az egészséges fogsor elengedhetetlen része annak, hogy a páciens teljes életet tudjon élni. Mi miatt olyan fontosak a fogak?

  • Az egészséges élet alatt nemcsak testi, hanem lelki egészséget is lehet érteni. Ehhez az kell, hogy a páciens elégedett legyen önmagával, nem érezzen állandó zavaró tényezőt az életében. A fogak hiánya ilyen lehet. Ugyanis ápolt fogsor nélkül elképzelhetetlen az, hogy valaki vonzónak és igényesnek érezze magát. A hiányos vagy nagyon rossz fogazatú embernek nagyon sok komplexusa lehet, az is megeshet, hogy emberkerülővő fog válni. Ez pedig akár a munkájára is kihathat, nemcsak a magánéletére.
  • Az emésztés nemcsak a gyomor feladata, a fogak is részt vesznek belőle. Fontos, hogy a gyomorba már egy fogak által elődolgozott étel kerüljön. Az elől lévő fogak feldarabolják a táplálékot, a hátul lévő örlőfogak pedig pépesítik ezt. (Jellemző a fogak fontosságára az, hogy a madaraknak dupla gyomruk van. Ugyanis nekik nem lehetnek fogaik, mivel azok súlya zavarná a repülést. Így az emésztést más segítségével kell megoldaniuk, így alakult ki a dupla gyomor.)
  • A nem megfelelően megrágott étel fél emésztetten van a gyomorban, ahol puffadást, okozhat.
  • A nem megfelelően megrágott táplálék kemény, érdes lesz, ami akár a nyelőcsövet is megsebezheti.
  • Az ideális súly fentartásában is szerepet játszik a rágást, amihez egészséges fogsor szükséges. Akik felületesen esznek, azoknál nem alakul ki időben a teltségérzet, ezért a kelleténél többet esznek, ami könnyen vezethet elhízáshoz.
  • A fogak a hangképzésben is részt vesznek. A tiszta beszédhez így szükséges a teljes fogsor, ami teljesen stabilan áll.
  • A fogak támasztják az arcot. Ez nélkül ez a felület beesett lesz, ami miatt a páciens idősebbnek fog látszani a valós koránál. A fogak az állkapocscsontot is védik. Hiányuk miatt annak minősége elkezd romlani. (Ezért igaz a fogak elvesztése esetén is, ami majdnem minden betegségnél, hogy minél előbb orvoshoz kell fordulni vele, mielőtt probléma még nagyobb lesz.) A végleges műfogsor rögzítés rossz minőségi csontállomány nem lehetséges, csak abban az esetben, ha előbb ezt a problémát orvosolják. Ez további beavatkozásokkal is jár, ami miatt az eljárás anyagi terhei is nagyobbak lesznek.

Teljesen stabil és egészséges fogsor nélkül tehát nem lehet teljes életet élni. A korona árak így megérik a rájuk fordított összeget, főleg, mert egy jó korona akár évtizedekig is eltarthat. Ezért, amikor egy páciens fogorvost választ magának nemcsak a korona árak nagyságát kell nézni, hanem azt is, hogy milyen minőségű munka jellemző az adott szakemberre. Azonban azt is tudni kell, hogy a színvonal és az árak nem mindig egyenesen arányosak egymással, az is könnyen megtörténhet, hogy egy szolidabb díjú rendelőben jobb minőségű szolgáltatást kap a páciens, mint egy méregdrága fogorvosnál.

Mikor lesz szükség koronára? A korona az egyik legismertebb fogpótlás. A fogak romlanak, amit szuvasodásnak hívnak. Sajnos ez egy kikerülhetetlen folyamat. Jellemző a szuvasodás agresszivitására, hogy a teljesen megtisztított fogakon is már fél óra elteltével elkezd kialakulni a plakk-képződés. Ez egy olyan folyamat, ami roncsolja a fogak zománcát, mivel savas kémhatást idéz elő. A szuvasodás mindig a fogak felszínén kezdődik el, és egyre mélyebbre hatol. Ez leggyakrabban az őrlőfogakkal esik meg, mivel ezek a fogak a legjobban barázdáltak. A folyamat sebessége függ az életkortól is, az idősebbek esetében lassabban halad a probléma terjedése, a fiatalabb páciensek esetében pedig gyorsabban. ez fogszuvasodás két fajtája a dentinszuvasodás és a zománcszuvasodás.

Zománcszuvasodás: Ez a probléma kúp alakú, csúcsával lefelé mutató elváltozás, mely a fogak felszínén jelentkezik. Ez a betegség nem jár fájdalommal, így nehéz észrevenni, általában csak a fogorvos tudja kiszúrni egy – egy szűrővizsgálat alkalmával.

Dentinszuvasodás: Ez lefelé terjed a fogak belében. Mivel itt már idegek és erek is vannak, ez fájdalommal jár.

Vita tárgya, hogy mi okozhatja a fogak szuvasodását. Ennek az oka, hogy a betegsége okai összetettek, több tényező is szerepet játszik kialakulásában. Nagy szerepet játszanak benne a szájüregben élő baktériumok, melynek tápláléka az élesztő és a cukor. A károkozók végterméke savas kémhatású, így roncsolják a fogak zománcát. (Ez miatt van az, hogy a cukros ételek fogyasztása növeli a fogak szuvasodásának kockázatát.) A plakk tulajdonképpen a fogak felszínére tapadó baktériumok. Ezeket dörzsöléssel el lehet távolítani, de sajnos nagyon gyorsan újra összegyűlnek, így veszélyeztetve a fogak egészségét. A baktériumok elindítanak különböző biokémiai folyamatokat, melynek eredményeképpen a száj PH értéke megváltozik, ásványi anyagokat old ki a fogakból, így a fogsor romlása elkezdődik. A különböző fogak különböző esélyekkel szuvasodnak. MI határozza ezeket meg?

  • a fogak elhelyezkedése (jellemzően a hátul lévő fogak kezdenek el nagyobb eséllyel szuvasodni)
  • a fogak koronájának jellemzői
  • a fog áttörésének időpontja

A fogak szuvasodás tehát egy idő után elkerülhetetlen. (Nagyon ritka az a szerencsés ember, akinek nincsenek lyukas fogai. Sajnos a modern korral együtt jár a nagymértékű cukorfogyasztás, (Ez régen csak a gazdagok kiváltsága volt!) ami miatt drasztikusan megnőtt a beteg fogak száma. Szerencsére a fogorvostudomány is rohamosan fejlődik.

A korona árak nagyságát meghatározza az is, hogy milyen anyagból készül el a megoldás.

fém korona: Általában aranyötvözetből készültek, de léteznek króm és nikkel fogpótlás is. Egyik nagy előnye a megoldásnak, hogy kevesebbet kell lecsiszolni a fogból, mint más anyagok esetén. A javára szól még az is, hogy ez egy kemény és tartós megoldás. Hátránya is van, ez pedig a színe. A fém fogpótlás nem olvadnak bele az eredeti fogsorban, nagyon látszik rajtuk, hogy nem igazik. Ezért inkább a fogsor hátsó részén szokták alkalmazni, elől nem igazán. De ez egy nagyon tartós megoldás, rendkívül ritkán szokott eltörni.

fémkerámia korona : Ez egy kevert technika abból a szempontból, hogy itt a fogakra egy fémkorona kerül, aminek kerámia a borítása. Ennek az eljárásnak az az előnye, hogy a fogpótlás színe meg fog egyezni a fogsor többi részével. Ám a megoldásnak hátránya is van, hiszen ez a fajta pótlás jobban koptatja a szomszéd fogakat, mint a többi megoldás. Ráadásul a porcelán sérülékenyebb, mint a fém, így nagyobb az esélye annak, hogy a pótlásból letörik egy darab, vagy valamilyen más módon fog megsérülni. Az is megtörténhet, hogy a fogak tövénél elő fog bukni a fém rész, így a fogak alja szürkés lesz. Ez főleg akkor fordulhat elő, ha a páciens ínye egyébként is visszahúzódott.

műanyag korona:. Ez nem egy tartós megoldás, a műanyag könnyen megsérül, letörik. Ezért legtöbbször csak ideiglenes megoldásként szokták alkalmazni addig, így a végleges fogpótlás nem készül el. A korona árak nagysága ennél a technikánál lesznek a legkisebbek

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .