A megfelelő protézis rögzítés elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy a műfogsor megfelelő minőségű legyen. Mi miatt olyan fontos a megfelelő protézis rögzítés? Mi miatt nem elég jó a műfogsor ez nélkül. A fogsornak rengeteg feladata van, amiket a műfogsornak át kell vennie. Hogy ezek az elvárt színvonalon működjenek a protézisnek stabilnak kell lennie. Nagyon stabilnak. A műfogsornak a következő feladatokat kell elvégezni.

  • A fogak elsődleges feladata a rágás. Ez nemcsak az étel élvezéséhez kell, hanem sokkal többet jelent annál. Az emésztés ugyanis már a szájban megkezdődik, és ebben a fogak is jelentős részt vállalnak. Egyrészt szétdarabolják az ételt, másrészt pedig pépesítik azt. Ha ez nem történik meg, akkor a gyomor számára nem lesz megfelelően előkészítve a táplálék, ami emésztési problémákhoz vezethet.
  • A nem megfelelően megrágott étel megsebezheti a nyelőcsövet.
  • A nem megfelelően megrágott ételt a gyomor nem tudja kellően megemészteni, ezért ez ott fog állni emésztetlenül állni a gyomorba, ami puffadást és gyomorégést okoz.
  • A nem elég stabil műfogsorral az étkezés elveszit az örömét, ráadásul a ragacsos vagy pedig túl kemény ételeket nem is lehet vele megenni.
  • A stabil fogsor kell a tiszta beszédhez is, ugyanis ez is részt vesz a hangképzésben. Amennyiben a fogak (jelen esetben a műfogsor) nem elég stabil, akkor a beszéd elmosódottá válik, kialakul egy enyhe beszédhiba.
  • A nem elég stabil műfogsor számos kellemetlen pillanatot tud okozni viselőjének. Egy ilyen protézis egy erőteljesebb köhögés vagy pedig hangos nevetés során ki is eshet. Ez roppant kellemetlen, főleg olyan emberek társaságában, akikkel nem vagyunk bizalmas viszonyban. Ennek következtében kialakulhat egy szociális fóbia, ami miatt a páciens akár emberkerülővé is válhat. Ez egyet jelent egy idő után az elszigetelődéssel, ami kihat a munkára és a magánéletre is egyaránt.
  • A mozgó műfogsorral nem lehet rendesen rágni, ami a páciens súlyára is hatással van, mivel ilyenkor nem alakul ki időben az evés közben fellépő teltségérzet, így a páciens többet fog enni, mint kellene.

A fogsornak tehát nagyon sok kihívásnak kell megfelelnie. Ezekhez mind – mind szükséges az, hogy a protézis rögzítés megfelelően stabil legyen. Hogyan lehet ezt elérni? Az ókorban még nem csináltak nagy ügyet a protézis rögzítésből. Igaz az akkor technikák nem is voltak alkalmasak erre. Akkor a műfogsoroknak gyakorlati haszna nem volt, mivel rágni egyáltalán nem lehetett vele, hanem inkább a hatalmat és a gazdagságot prezentálták. Az legelső műfogsorok aranyból és drágakövekből készített fogak voltak, amiket huzalokkal, illesztettek a még meglévő fogakhoz.

Egészen a modern korig várni kellett arra, hogy olyan műfogsort készítsenek, ami nagyjából tökéletesen funkcionáljon. Ma a következő megoldások léteznek a műfogsor rögzítésére:

fémlemezes fogsor:Ez a technika nem tartalmaz finom megoldásokat, hanem fém horgonyok, rögzítő elemek segítéségével oldódik meg a rögzítés. Az egész technika fémből készül, kivéve a fogak, amik műanyagól. A fogsor itt az összekötő részből, egy műínyből, a műfogakból és az elhorgonyzás eszközeiből áll össze. A műínyre azért van szüksége, mert az eredeti íny nagyon sok esetben elsorvadt már, amikor a műfogsor szükségessé válik. Másrészt pedig egy talapzat, amin a műfogak elhelyezkednek. Ez esztétikai szempontból is fontos. Ha a fogpótlás érint az elülső fogakat is, akkor szükség van arra, hogy azok meg legyenek támasztva. Ezt a műfogak és a műíny együtt hajtja végre. Továbbá segít abban is, hogy az alaplemez és az elhorgonyzás eszközei nem mozduljanak el, rögzíti azokat. Beszéd és nevetés közben a műfogsornak ez a része kilátszódhat, ezért nagyon fontos, hogy természetes hatású, az eredeti ínnyel megegyező (vagy legalábbis hasonló) színű legyen. A műínyen lévő fogaknak egyrészt elég erősnek kell lenniük a megfelelő rágáshoz, másrészt pedig esztétikusan kell kinézniük.

Hagyományos műanyag fogsor: Ez egy kivehető megoldás, ahol nem fém elemek rögzítik a technikát, hanem azt a vákuumhatás, a pontosan illeszkedő alaplemez és a gravitáció tartja a helyén. Ennek a technikának a része egy műíny, aminek egyrészt esztétikai funkciója van, másrészt ezen helyezkednek el a műfogak. A rágóerőt a csontok felé az alaplemez közvetíti. Ennek a résznek nagyon pontosan kell illeszkednie, hiszen ez garantálja az egész műfogsor stabilitását. De fontos ez a tulajdonság azért is, mivel a mozgó alaplemez kidörzsölheti az ínyt. A műínyen vannak a műfogak, amik a rágáshoz is kellenek, de nagyon fontosok az esztétikus kinézet miatt is. Elkészítése hosszadalmas folyamat, ugyanis több mintavételre is szükség van.

Rugalmas fogsorok: Ez a megoldás rugalmas műanyagból készül. Ennek az előnye, hogy – a többi protézishez képes – rendkívül gyorsan készen lesz, vannak esetek, amikor egy mintavétel elég az elkészítéséhez. Rögzítése átlátszó, műanyagból készült kapcsokkal történik. A rugalmasság előnye még az is, hogy sokkal könnyebben meg lehet szokni, mint a többi megoldást.

Fix fogsor: Ahogy a megoldás nevéből is kitűnik, itt a legfontosabb szempont az volt, hogy a műfogsor minél szilárdabban álljon, ne mozduljon el. Ezt úgy érték el, hogy az állkapocscsontba titánból készült, mini implantátumokat ültettek, amik Ezek végén egy gömbfej van, amire a műfogsor patentjeit fel lehet pattintani. A titán egy teljesen szövetbarát anyag, így nem kell félni az allergiás reakcióktól vagy pedig a kilökődését.  Fontos még az implantátumok mérete is. Ezt a technikát tűimplantátumnak hívják, és nem véletlenül, mivelegy nagyon vékony megoldásról van szó. Az implantátumok átmérője mindössze 1,8 és 3,6 mm között van. Ennek köszönhetően a beültetéshez nem kell felvágni az ínyt. (Legalábbis a legtöbb esetben.) A beültetés nem számít műtétnek. Fontos kérdés az is, hogy mi a helyezt azon páciensek esetében, ahol az állkapocscsont állománya leépült. Ilyenkor sem kell lemondani a fix fogsorról, de a mini implantátumok behelyezését megelőzi egy kezelés, ami alatt a csontállományt feljavítják. A technikához nem kell feltétlenül új fogsort csináltatni, a hagyományos műfogsorok is gyakran jók, csak át kell őket kicsit alakítani. Ez a díjakat mértékben csökkentheti, hiszen új fogsort már nem kell csináltatni. A fix fogsornak több előnye is van. Az egyik legfontosabb, (Vagyis a legtöbb páciens ezt tartja szem előtt, amikor műfogsor választ) hogy a fix fogsor jóval természetesebb kinézetű, mint a hagyományos megoldások, ezért a páciens akár éveket is fiatalodhat. Ez a technika nagyon stabilan tart, ennek ellenére ez a megoldás is kivehető fogsor, mivel a páciens önmaga, akár otthonában akármikor kiveheti és újra behelyezheti a protézist. (Ez elsőre nem lesz egyszerű, de a fogorvos meg fogja mutatni. Ez a fajta protézis rögzítés kezelése is gyorsan megtanulható.)

 

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.